Jak zastavit kaz?

Co je kaz a jak mu předcházet?

Znáte ten nepříjemný pocit, když si večer před zrcadlo zkoušíte svůj oslnivý úsměv a najednou uvidíte černou tečku na jednom z vašich jinak bílých zubů? Právě jste objevili kaz. A teď si možná říkáte: "Kláro, tohle není dobrý začátek příběhu." Máte pravdu, ale jedeme dál.

Kaz je vlastně drobná dírka v zubu, které můžeme zabránit třemi jednoduchými kroky: řádnou hygienou, jídlem a pitím dobrých věcí a pravidelnými návštěvami u zubaře. Tyto kroky o něco více rozvedu v následujících kapitolách.

Personální hygiena – nejdůležitější faktor

Když jde o prevenci zubního kazu, nebylo by férové vynechat zmiňkování osobní hygieny. To je možná úplně nejdůležitější věc, kterou můžeme udělat, abychom se vyhnuli návštěvě zubaře. A víte co? Můj manžel Jakub bude první, kdo to potvrdí. On je ten, kdo umývá zuby dvakrát denně jako hodinky. A já mu na oplátku připravuji zdravé svačinky, o čemž si povíme v dalších odstavcích.

Harmonogram čištění zubů bude ideální, pokud budeme čistit zuby ráno po snídani a večer před spaním. A nezapomínejme na lékarnické tajemství! Používejme zubní nit!

Jídlo a pití - buddy nebo nepřátelé našich zubů?

Přemýšleli jste někdy, jak se kaz vůbec vytváří? Hlavní viníkem je plak, ten špinavý, lepkavý film, který se tvoří na zubech po jídle. A co způsobuje plak? Jednoduše řečeno, jedná se o reakci mezi cukry v jídle a bakteriemi v našich ústech. V jednoduchosti je krása, ne?

A tak sedíme u stolu, rozvažujeme nad svým jídlem a ptáme se sami sebe: "Co s tím můžu udělat?" No, doporučuji začít tím, že budete jíst potraviny bohaté na vápník a fosfáty (mléko, sýr, ořechy), které pomáhají zpevňovat zubní sklovinu, a minimalizovat konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru a sacharidů (sladkosti, sušenky, chipsy).

Pravidelné návštěvy u zubaře – pro koho to není noční můra?

Dalším důležitým krokem je pravidelná návštěva zubaře. Chápu, není to vždy nejpříjemnější zážitek, ale pomáhá nám udržovat naše zuby a ústní dutinu zdravou.

Navíc, všechny ty báječné pokroky v moderní stomatologii znamenají, že kontrola u zubaře už dávno není to, co bývalo. Můžete se tedy těšit na méně bolestivé a mnohem příjemnější zážitky.

Fluorid: Přítel nebo nepřítel?

Jedním z nejvíce diskutovaných témat v oblasti dentální péče je fluorid - je to přítel, nebo přeci jen nepřítel našich zubů? Předně je třeba říci, že fluorid je přirozený minerál, který posiluje zubní sklovinu a brání kazu. Ale, jak se říká, vše s mírou.

Příliš mnoho fluoridu v dětském věku může způsobit fluorózu, což vede k barevným změnám na zubní sklovině. Proto doporučuji používat zubní pastu s fluoridem, ale vždy se ujistěte, že se jedná o přiměřené množství pro vaši konkrétní situaci.

Voda – nejlepší přítel našich zubů

Jednou z nejjednodušších a nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro prevenci zubního kazu, je pít hodně vody. Voda pomáhá spláchnout bakterie a zbytky jídla z úst, což je klíčem k udržování zdravých zubů.

A navíc, pokud je vaše voda fluoridovaná (což je v České republice poměrně běžné), dostanete i tu správnou dávku fluoridu, kterou potřebujete k posílení skloviny na vašich zubech a prevenci zubního kazu.

Změny životního stylu pro údržbu zdravých zubů

Nakonec bych chtěla mluvit o změnách životního stylu, které mohou pomoci předcházet zubnímu kazu. K těm patří pravidelné čištění zubů, vyhýbání se kouření, omezení konzumace alkoholu a pravidelné cvičení. Pokud se těmto radám budeme držet, naše zuby nám poděkují.

Takže, jak zastavit kaz? Jeden malý krok pro člověka, jeden obří skok pro zdraví našich zubů!

Klára Suchánková

Klára Suchánková

Autor

Jsem stomatoložka s více než 15 lety praxe. Ve své práci se zaměřuji na prevenci a včasnou léčbu onemocnění dutiny ústní. Ráda píšu odborné články o péči o zuby, abych rozšířila povědomí o důležitosti ústní hygieny. Mimo svou odbornou praxi mám také vášeň pro cestování a fotografování.

Související články

Napsat komentář