Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaše trávení

Komu se nechtělo čistit zuby?

Co víc si člověk může přát, než krásný úsměv plný bílých zubů? Ale co když jednoho krásného rána otevřete ústa a vidíte temný povlak na zubech? Ne, to není scenář nějakého hororu, ale obyčejný černý zubní kámen.

Zubní kámen je tvrdý povlak, který se tvoří ze zubního plaku, pokud jej neodstraňujete pravidelně. Když máte pocit, že ten černý nános na zubech vypadá hrozně, tak jste naprosto na správné lodi. Ale nejen to, zubní kámen může mít i negativní vliv na vaše trávení. Tak na co ještě čekáte? Pojďme se do toho ponořit!

Odkud se berou nezvaní hosté v ústech?

Pokud si myslíte, že jste v bezpečí před zubním kamenem, protože jste vždy dbali na to, jak si čistíte zuby, pak vás musím zklamat. Mohlo by se zdát, že kdo si pečlivě čistí zuby, nemusí se bát nic tak nechutného jako černý zubní kámen. Ale bohužel, ano, musí. I když si zuby pravidelně čistíte, uvědomte si, že existují i další faktory, které mohou vést k rozvoji zubního kamene. Alkohol a tabák jsou tím nejčastějším viníkem, a víte co je na tom horší? Tvoří černý zubní kámen!

Černý zubní kámen je druh zubního kamene, který se tvoří na dásních nebo mezi zuby. Je velmi tuhý a odolává běžnému čištění zubů. Je tvořen z minerálů a bakterií, které se hromadí v ústech, pokud nejsou řádně ošetřeny. A přesně tyto bakterie jsou těmi, které mohou ovlivnit vaše trávení.

Zubní kámen a trávení, skutečně blízcí přátelé?

Když jste jako malý skousl jablko a zbytek ho nechal pro Míšu, vášho psa, vůbec by vás nenapadlo, že tím můžete ovlivnit jeho trávení. A když jste jako teenager jednou za čas vynechal čištění zubů, tak jste si pravděpodobně neuvědomil, kam až může tenhle malý přestupek vést. Ale nyní se s tím přítelem, který dělá problémy, musíme něco udělat.

Bakterie, jež se hromadí na zubním kamenu, mohou proniknout do krevního oběhu a odtud pak mohou ovlivnit různé části těla. Pokud se dostanou do trávicího systému, mohou způsobit řadu zdravotních problémů. Mohou například narušit rovnováhu dobrých a špatných bakterií ve střevech, což může vést k trávicím obtížím. Mohou také způsobit záněty v trávicí soustavě, například gastritidu nebo zánět slepého střeva.

Přátelství, které potřebuje rozchod

Jak se tedy můžeme tohoto nechutného přítele zbavit? No, první krok je prostý a jednoduchý: pravidelné a pečlivé čištění zubů. Bez ohledu na to, jak jste unavený, stále najděte chvilku na to, aby jste si vyčistil zuby. Což o to, i já jsem párkrát usnul v křesle, zatímco Lída, moje kočka, dospávala svůj odpolední spánek na mém klíně a nepřemohl jsem se jít si vyčistit zuby. Ale jestli můžu poradit, tak se opravdu pokuste čištění zubů nikdy nevynechávat. V důsledku toho se vašemu tělu odvděčíte mnohem lepším zdravím.

Pokud jde o vyjádření vaší lásky k alkoholu a tabáku, pak bych doporučil: "Buďte s nimi jen přátelé z dálky!" Rozumím, že je někdy těžké odolat kouření nebo pití alkoholu na párty s přáteli. Ale uvědomte si, jaké může mít toto chování důsledky pro vaše zdraví. A pak konečně, jestliže všechny tyto rady selhávají, pak je na čase navštívit zubaře. Zubař může odstranit zubní kámen a poskytnout vám cenné rady, jak se mu vyhnout v budoucnu. Takže, jestliže máte problémy s trávením a černým zubním kamenem, už víte, kam se obrátit.

Ale, když se tedy vrátím k naší kočce Lídě a psovi Míšovi, tak jak vidíte, zdraví zubů ovlivňuje celé tělo, ať už jste člověk nebo zvíře. Takže nezapomeňte na pravidelnou kontrolu zubů u zvířecího lékaře. Nač je jim zdravé tělo, když mají špatné zuby? A věřte mi, i oni ocení krásný úsměv plný bílých zubů!

Radim Novotný

Radim Novotný

Autor

Jsem renomovaný stomatolog s více než 10 lety zkušeností v oboru. Pracuji v Brně, kde se věnuji především preventivní péči a ortodoncii. Mé profesní vášení zcela souzní s mou soukromou zálibou, kterou je psaní o pečování o zuby. Rád sdílím své znalosti a tipy s veřejností, abych pomohl lidem udržovat jejich úsměv krásný a zdravý. Věřím, že správná péče o zuby je základním kamenem celkového zdraví.

Související články

Napsat komentář