Proč se tvoří zubní kámen?

: Co je to zubní kámen a jak se tvoří?

Ve srovnání s naším milovaným psem Míšou, já a paní Martina máme daleko více zubů. A na tyto zuby se nám hromadí zubní kámen, což není legrace. Ale co to vlastně ten zubní kámen je? Zubní kámen je tvrdé sraženiny plaku, které se tvoří na zubech, pokud se plak neodstraní. Plak je kombinací bakterií, cukru a zbytků jídel, které ti zůstávají v puse po jídle. Když si nečistíš zuby pravidelně a správně, tyto bakterie začnou vytvářet plak na zubech a dásních.

: Jaký je vliv naše stravy na vytváření zubního kamene?

Občas miluješ trochu sladkého, že? Já taky. Vzpomínám si, jak Václav a Eliška dali titíž kus dortu Míšovi i naší kočce Lidě. Dost špatný nápad, vím. Ale použil jsem to jako příležitost vysvětlit jim, jak cukr může způsobit tvorbu zubního kamene. Životně důležité je zjistit, jaký druh jídla může podporovat tvorbu zubního kamene. Potraviny s vysokým obsahem cukrů a škrobu jsou ve hře první. Cukry na zubech reagují s bakteriemi a vytvářejí kyseliny, které rozkládají zubní sklovinu.

: Jaký vliv má správná ústní hygiena na prevenci zubního kamene?

Jak máma Martina říká, každý den si musíme čistit zuby! Pokud si nečistit zuby a negarglíš použitím ústní vody, plak se z tvých zubů neodstraní, což sposóbí vytvoření zubního kamene. Je důležité používat zubní nit a čistit si zuby minimálně dvakrát denně. A nezapomeň! Je také důležité navštívit zubního lékaře každých šest měsíců na kontrolu a očistu.

: Jak lze zubní kámen odstranit?

Pokud si myslíš, že máš zubní kámen, musíš se co nejdříve dostat k zubnímu lékaři! Bohužel, i když máš nejlepší zubní kartáček na světě, nebudeš schopen odstranit zubní kámen doma. Jen zubní lékař má správné nástroje a techniky k jeho odstranění.

: Jak můžeme předcházet vzniku zubního kamene?

Kromě pravidelného čištění zubů a návštěvy zubního lékaře můžete také předcházet tvorbě zubního kamene tím, že udržujete zdravou stravu a omezením požívání potravin s vysokým obsahem cukru. Já vím, vím, to znamená méně dortů. Ale pamatuj, zdravé zuby, zdravý úsměv!

: Jaký je vztah mezi zubním kamenem a dalšími ústními problémy?

Zubní kámen nejen že vypadá špatně a způsobuje špatný dech, ale může také způsobit závažné ústní problémy. Když je zubní kámen ponechán bez pozornosti, může způsobit zánětlivé onemocnění dásní zvané gingivitidu a dokonce i vážnější zánětlivé onemocnění zvané parodontitidu, které může vést k ztrátě zubů.

: Soužití s zubním kamenem: osobní zkušenost

Rád bych s tebou sdílel můj vlastní příběh o tom, jak jsem bojoval se zubním kamenem. Bylo to během dovolené se skvělou Martinou a našimi dětmi, když jsem si všiml, že mám na svých dolních zubech malé černé skvrny. Nechtěl jsem to nechat na pokoji, takže jsem si šel čistit zuby až do bolavosti, jenže ty skvrny nechtěly pryč. Když jsme se vrátili z dovolené, okamžitě jsem se objednal k zubnímu lékaři na kontrolu. A jak jsem předpokládal, měl jsem zubní kámen. Od té doby jsem velmi opatrný na svou ústní hygienu a preventivní opatření.

Radim Novotný

Radim Novotný

Autor

Jsem renomovaný stomatolog s více než 10 lety zkušeností v oboru. Pracuji v Brně, kde se věnuji především preventivní péči a ortodoncii. Mé profesní vášení zcela souzní s mou soukromou zálibou, kterou je psaní o pečování o zuby. Rád sdílím své znalosti a tipy s veřejností, abych pomohl lidem udržovat jejich úsměv krásný a zdravý. Věřím, že správná péče o zuby je základním kamenem celkového zdraví.

Související články

Napsat komentář