Účinné tipy pro odstranění zubního plaku a dosažení bělejšího úsměvu

Co to je zubní plak a proč se ho potřebujeme zbavit

Zubní plak je tenký, téměř neviditelný film bakterií, který se neustále tvoří na povrchu zubů. Je to přirozený jev, ale když se nám ho nepodaří řádně odstranit, může se změnit v tvrdý zubní kámen, který už nedokážeme odstranit jen tak obyčejným kartáčkováním. Plak je hlavním viníkem problémů jako kazivost zubů, záněty dásní a dokonce i ztráta zubů. Kromě toho nám může i způsobovat nepříjemný dech a komu by se to líbilo, že?

Pravidelné čištění zubů: základ úspěchu

Pro účinnou prevenci je nezbytné čistit si zuby minimálně dvakrát denně. Kartácování po ránu po probuzení a večer před spaním vytváří základní obranu proti zubnímu plaku. A nezapomeňme na správnou techniku! Kartáček by měl směřovat pod úhlem 45 stupňů k dásním a nejlepší je používat jemné krouživé pohyby. A když už jsem u toho, tak který kartáček preferujete? Ruční, nebo elektrický? Já jsem tým elektrický kartáček - přijde mi, že dělá práci za mě!

Mezizubní prostor: místo zločinu

Zuby si čistíme, ale co mezera mezi nimi? Tam se plak také rád schovává a je důležité ho odtud dostat předtím, než naroste do velikosti zubního kamene. Používání mezizubních kartáčků nebo zubní nitě je neocenitelným pomocníkem v boji proti zubnímu plaku. A troufám si říct, že flossování u televize v pohodlí domova, to má něco do sebe, že?

Výživa a životní styl jako prevence proti plaku

Nejíme zrovna gumové medvídky pro zdravé zuby, že? Cukr a jiné sladkosti jsou pro bakterie v plaku jako Vánoce. A to nejen při samotném jídle, ale cukr v ústech zůstává i dlouho po něm, a to je pro bakterie hostina dlouhých hodin. Omezujte sladkosti a jiné sacharidy, které se snadno lepí na zuby a přilákávají bakterie. A co teprve alkohol a kouření? O tom raději ani nemluvme, každý víme, jak to se zuby zamává.

Ústní vody a jak nám mohou pomoci

Zavzpomínáme si na staré dobře časy, kdy ústní vody byli jen ten sirupově modrý nápoj, co nás po použití tak krásně štípal na jazyku. Dneska máme ústní vody s různými příchutěmi a funkcemi – některé bojují proti bakteriím, jiné pomáhají pečovat o dásně nebo zesilují zubní sklovinu. Používání ústní vody není přímo nutnost, ale může být příjemným doplňkem vaší ústní hygieny.

Dentální hygienistka: vaše nejlepší přítelkyně

Můj občasný výlet k dentální hygienistce je jako detox pro mé zuby. Očistí mi místa, kam se doma běžným čištěním nedostanu a navíc poskytne tipy a triky, které mohou mojí ústní hygienu posunout na vyšší úroveň. A nechte si od ní poradit, jak správně čistit zuby a které potřeby vaše ústa opravdu potřebují - z toho byste se mohli často divit, co všechno jste až do teď dělali špatně!

Domácí přípravky na odstranění plaku

Nemusíme jen slepě věřit výrobkům z regálů. Mnohé přírodní produkty jako jedlá soda, olej z čajovníku a jablečný ocet mohou posloužit jako báječní pomocníci v boji proti zubnímu plaku. Ale pozor, snažte se tyto přírodní přípravky používat správně, mohly by být trošku agresivní k vaší ústní sliznici nebo sklovině, když přeženete jejich množství nebo frekvenci používání.

Měnící se trendy v ústní hygieně

Ústní hygiena se nezastaví a neustále přicházejí na trh nové a nové produkty. Například zubní pasty obsahující hydroxyapatit, který se přirozeně vyskytuje ve sklovině, nebo zubní kartáčky ze sustainable materiálů. Držet krok s novinkami znamená nejen že jdete s dobou, ale také že můžete objevit něco, co vašim zubům vyhovuje více než klasika.

Pravidelné kontroly a prevence

Moji milí, na závěr nejdůležitější – pravidelné preventivní návštěvy u zubaře. I když máte pocit, že je vše v pořádku, on nebo ona vám mohou odhalit problémy, které nevidíte nebo necítíte. Navíc, kontroly a profesionální čištění zubů jsou vaší nejlepší strategií v předcházení tvorby zubního plaku. Nezapomeňte, i zubaře potřebujeme mít na své straně!

Jitka Dvořáková

Jitka Dvořáková

Autor

Jsem specialista v oboru stomatologie, vyučená a certifikovaná v České republice. Má praxe zahrnuje vše od preventivní péče o zuby až po složité chirurgické postupy. Naprostou většinu své kariéry jsem strávila v soukromé praxi, kde mi záleží na vytvoření komfortního a laskavého prostředí pro všechny pacienty. Ve volném čase ráda píšu články a blogy o péči o zuby a stomatologii. Mé práci jsem si oblíbila pro její význam, jakým přispívá ke kvalitě života mých pacientů.

Související články

Napsat komentář