Jak se rychle zbavit zubního plaku?

Proč se zubní plak tvoří?

Svého králíka Tobyho, měla jsem štěstí, že jsem ho nikdy nemusela učit, jak se o své zuby starat. Ale my lidé do toho musíme investovat trochu více úsilí. A to především kvůli něčemu, co se nazývá zubní plak. Jakoby nám nestačilo, že musíme čelit stresu, každodenním výzvám a zvládat všechny naše úkoly, je tu ještě něco tak malicherného, jako zubní plak, který nám způsobuje starosti.

Plak na zubech je tenká, lepkavá vrstva bakterií a jiných mikroorganismů, které se hromadí na povrchu zubů. Fermentují cukry z potravy, které konzumujeme, a přeměňují je na kyseliny. Tyto kyseliny corrodují sklovinu zubů a mohou vést k tvorbě zubních kazů. Kdo by to byl řekl, že něco tak malého může způsobit tak velké problémy, že?

Význam pravidelného čištění zubů

Pravidelné čištění zubů je bezpochyby nejlepší obranou proti zubnímu plaku. Ale nejde jen o to, jak často si čistíte zuby, ale také o to, jak. Kolikrát jste si už řekli: "Dneska tolik nestíhám, tak si jen tak letmo vyčistím zuby a půjdu spát."? Jasně, všechny jsme tam někdy byly.

Ale představte si, že jste ve školní jídelně a na stole je několik talířů plných jídla. Začnete u jednoho, ale pak se přesunete k dalšímu, aniž byste dokončili prvý. Pak se přesunete k dalšímu a dalšímu. Nakonec vám na žádném talíři nezbude místo a budete mít stále plno jídla. To je přesně to, co děláte se svými zuby, když je čistíte náhodně.

Tipy jak zubní plak vymýtit

Jak jsem na začátku řekla, nejlepší způsob, jak se zbavit zubního plaku, je pravidelné čištění zubů. Ale tady mám pro vás několik tipů, jak to udělat efektivněji.

Používejte fluoridovou zubní pastu, která pomáhá posílit sklovinu zubů a chránit je před kazy. Investujte do kvalitního kartáčku, nejlépe elektrického, který dokáže dosáhnout na těžko dostupná místa. A nepřehlížejte ani jazyk! Je to jako malý kobereček, na kterém se rády shromažďují bakterie.

A konečně, nezapomínejte na dentální nit. Může se zdát jako otrava a mnoho lidí ji vynechává, ale věřte mi, je to ve skutečnosti nejoblíbenější hračka bakterií. Jakmile tam vniknou, je téměř nemožné je odtamtud dostat bez dentální nitě. Je to tak trochu jako písek na pláži - jakmile se dostane do vašich bot, jen tak ho odtamtud nedostanete.

Význam vyvážené stravy a života bez stresu

A konečně, jak jsem řekla, bakterie fermentují cukry z naší stravy. Takže pokud chcete snížit množství zubního plaku, měli byste snížit množství cukrů, které konzumujete. Snažte se jíst vyváženě a zdravě, aby vaše tělo mělo dostatek výživných látek, které potřebuje. A nedávejte bakteriím příležitost se přemnožit.

A co teprve stres? Může se to zdát divné, ale stres také přispívá k tvorbě zubního plaku. Když jsme pod stresem, naše tělo produkuje hormon kortizol, který způsobuje zánětlivé reakce v těle. A jedno z míst, kde se tyto reakce projevují, je ústa. Takže si dejte trochu odpočinku a uvidíte, jak se vaše zuby stanou zdravějšími.

Vidíte, jak všechno do sebe zapadá? Zdraví vašich zubů není jen otázkou toho, jak často si čistíte zuby, ale také toho, co jíte a jak se cítíte. Tak si dělejte trochu času na sebe a starajte se o své zuby jako o svůj nejcennější klenot. Protože pokud o ně postaráte, postarají se i ony o vás. A kdo by nechtěl mít krásný a zdravý úsměv, že?

Monika Maříková

Monika Maříková

Autor

Jsem stomatoložka se zaměřením na preventivní péči a péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Přerově, kde se soustředím na poskytování vynikající stomatologické péče pro naše pacienty. V mém volném čase ráda píšu blogové příspěvky o účinných strategiích péče o zuby, které mohou pomoci lidem zlepšit svou ústní hygienu.

Související články

Napsat komentář