Pojišťovny a dentální hygiena: Zhodnocení benefitů
Ať už jste příznivcem čokoládových bonbonů nebo příznivcem mrkve a jablek, jedno mají vaše zuby společné – potřebují pozornost a péči. A pravděpodobně nejlepším přítelem vašich zubů, kromě zubního kartáčku a dentální niti, je kvalitní dentální hygiena. Je to ta správná cesta, jak zabránit různým zubním potížím, udržet si krásný úsměv a ušetřit za drahé zákroky u zubaře. Ale pamatujme, i zubní hygienisti mají své ceny, a proto je dobře vědět, která pojišťovna nám může s platbami pomoci. Některé pojišťovny se v tomto ohledu rozhodly přispívat na dentální hygienu a to může být pro mnohé z nás skutečně výhodné. Ačkoliv se nabídka může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a balíčku připojištění, který si zvolíte, máme tu šťastnou možnost vybrat si z několika variant. V tomto článku si projdeme, jaké to jsou a co od nich můžete očekávat.
Jak přispívají jednotlivé pojišťovny?
Mluvit o dentální hygieně je jedna věc, ale vědět, kolik a kdo přispívá, je ta druhá, přiznejme si, důležitější. Každá pojišťovna má jinou politiku, co se týče příspěvků na dentální hygienu. Zatímco některé pojišťovny nabízí konkrétní finanční dotace v rámci preventivních programů, jiné vytváří systémy bonusů a slev pro své klienty. Někdy se setkáme s tím, že pojištěnci dostávají příspěvek přímo v hotovosti po předložení faktury za dentální hygienu, jindy je to formou určité slevy přímo u zubního hygienisty. A jak to často v životě bývá, i zde platí, že plížit se přes drobné písmenka smluv a nabídek se vyplatí. Máme ty, co preferují „no fuss approach“ a jednoduše si připlatí pro větší příspěvky bez nutnosti studování detailů, a pak máme občany čestné a pilné, kteří si přečtou každý dokument dvakrát a najdou tak tu nejvýhodnější cestu k úsporám. Já patřím spíše k té druhé skupině, a proto vám v následujících odstavcích podám ucelený přehled toho, co můžete od jednotlivých pojišťoven očekávat.
Typy programů a příspěvky pojišťoven
Když už si vyberete tu správnou pojišťovnu, měli byste mít na paměti, že nabízené benefity se mohou lišit v závislosti na tom, jaký program si vyberete a jaké máte potřeby. Některé pojišťovny nabízí paušální dotace, které jsou jednoduché a jasné; dostanete ročně určitou sumu, kterou můžete využít na dentální hygienu. Jiné pojišťovny jdou ještě dále a spojují to s dalšími službami – třeba jako bonus za pravidelnou návštěvu zubního lékaře. To už je pak trochu jako lov na velikonoční vajíčka, hodíte dvě mouchy jednou ranou – kontrola zubů a čištění zubního kamene v jednom balíčku příspěvků. Ať už jste fanoušek jakékoli strategie, vždy se doporučuje důkladně prostudovat podmínky, a co ještě důležitější, neváhejte se pojišťoven ptát na vše, co vám není jasné. Vtipálkové píšou, že jediné, na co se pojišťovna zeptá vás, bude, jak si čistíte zuby, ale já osobně věřím, že optimální je vzájemná komunikace. Koneckonců, profesionální dentální hygienisté jsou často schopní poradit s výběrem pojišťovny, přeci jen, mají s tímto fenoménem každodenní zkušenosti.
Moje osobní zkušenost s příspěvkem na dentální hygienu
S velkou pravděpodobností zůstanete bez příběhu ze života týkajícího se dentální hygieny, proto se zaměřím na rodinné vyprávění, které je tak nějak charakteristické pro snahu o co největší úsporu. Vzpomínám na dobu, kdy jsem jako student s omezeným rozpočtem poprvé šel na profesionální dentální hygienu. Peníze, které jsem ušetřil na letní brigádě, se rozplynuly jako mávnutím kouzelnického proutku, ale úsměv po zákroku stál za to. Právě pak jsem přemýšlel, jaké to by bylo, kdybych už tenkrát věděl o možnosti příspěvků od pojišťoven. Naštěstí ty časy, kdy jsem piloval finanční plán na každou jednotlivou korunu, už mám za sebou. Avšak máloco se vyrovná pocitu, když víte, že dostanete zpět kus peněz, které jste investovali do svého zdraví.
Tipy na to, jak získat nejvíc od pojišťovny
Je to trochu jako lovit perly v moři – ten, kdo hledá, najde. A hospodaření s penězi na základě příspěvků od pojišťoven může být občas skutečných dobrodružstvím. Zde je pár tipů, jak získat co nejvíce od vaší pojišťovny. Nejprve si vytvořte přehled toho, co pojišťovny nabízí, a srovnávejte. Chcete-li mít jistotu, že vám nic neunikne, navštivte více webových stránek, přečtěte si recenze a zkušenosti ostatních. Další tip, který se mi osvědčil, je komunikovat přímo se zástupcem pojišťovny. Oni vám řeknou přesně, co a jak, a zároveň můžete dostat nabídku, která není běžně veřejně propagovaná. A v neposlední řadě – nezapomínejte si sledovat termíny. Mnohé pojišťovny mají omezenou dobu na uplatnění příspěvků nebo je uvádějí jako součást akčních nabídek. Tudíž, pokud uvidíte možnost, jak ušetřit, zaber jako šikovný shopaholik na výprodeji!
Časté chyby a jak se jim vyhnout
Pojďme si říct na rovinu, chyb se dopouštíme všichni a když jde o finance, občas to bolí dvojnásob. Co se týče příspěvků od pojišťoven na dentální hygienu, nejčastější chybou bývá nedostatečná rešerše. Lidé často jen přejdou očima nabídku a předpokládají, že vše je jasné. Avšak důkladné prostudování všech možností by mělo být základem. Další chyba může být ve špatném načasování; buď pozdě zjistíme, že jsme mohli získat příspěvek, nebo nám unikne lepší nabídka. A ano, i mně se stalo, že jsem něco přehlédl a pak jsem jen mrzutě kroutil hlavou a říkal si: Ach jo, Matěji, to jsi mohl udělat líp! Rovněž je dobré nezapomenout na to, že mnohé pojišťovny vyžadují doklady v originále nebo potvrzení od ústavu, kde byla dentální hygiena prováděna. Docházkový list od zubního hygienisty může být vaším zlatým lístkem, tak ho nezaložte k starým novinám a časopisům. A poslední, ale neméně důležitou chybou je, neodsouvat návštěvy na poslední chvíli. Když to budete odkládat, neskončíte s příspěvkem, ale spíš s urgentním zákrokem u zubaře a trust me, to chcete zažít tak akorát jako zubnímu kartáčku potěší přeměna na WC štětku.
Napsat komentář