Jak správně čistit rovnátka Invisalign: Efektivní metody a tipy

Proč je důležitá hygiena rovnátek Invisalign

Když jsem si poprvé nasadila rovnátka Invisalign, byla jsem nadšená tou představou nádherně rovných zubů bez nutnosti mít kovový úsměv. Ale co mě trochu zaskočilo byla tahle neustálá potřeba čistit ty průhledné nástavce. To, že jsou téměř neviditelné, ještě neznamená, že se nešpiní. Právě naopak, chce to pečlivý a pravidelný režim čištění, aby byly nejen neviditelné, ale i hygienické, protože nikdo z nás přece nechce, aby se náš úsměv kazil během cesty za snovým úsměvem, že jo? Navíc, když se rovnátka náležitě nečistí, mohou se na nich tvořit bakterie a plak, což může vést k zubnímu kazu a dalším nepříjemným problémům. A to přeci nechceme! Však víte, že o hubu a zuby je třeba pečovat jako o největší poklad... a to ještě víc, když nosíme rovnátka.

Základní pravidla očisty Invisalign

Jak už to tak bývá, všechno má svůj pořádek a metodu – stejně tak i čištění Invisalign. Není to jen o tom hodit je pod tekoucí vodu a doufat, že to nějak dopadne. Ne, moji milí! Každý den, po každém jídle, je třeba rovnátka vyndat a pečlivě je vyčistit. To je doslova nepsané pravidlo. Když jsem je nechala i jen jednou nevyčištěné, bylo to hned poznat – objevily se na nich malé skvrnky, které se jen těžko odstraňovaly. Takže si to vezměte k srdci a vyčistěte je pokaždé, i když se vám to třeba zrovna vůbec nechce. I můj manžel Karel si pořád zvyká na to, že mi po obědě zmizím do koupelny s rovnátkem v ruce. Ale zvyknout si musíme oba, protože rovnátka potřebují lásku, péči a hlavně, aby byla pravidelně a pečlivě čištěna.

Deník čištění Invisalign

Nebojte se, nebudu tu roztahovat nějaký skutečný deníček toho, co jsem dneska snědla a jak jsem poté čistila rovnátka (i když... ne, ne, ušetřím vás toho). Spíš jsem chtěla zdůraznit, jak je dobré si vytvořit návyk, stejně jako si čistíte zuby ráno a večer. Možná se to zdá být trochu náročnější úkol, ale vezmeme-li v úvahu, že nošení rovnátek Invisalign je závazek s termínem expirace, stojí to za tu malou námahu, nemyslíte? A potom si uvědomíte, že vlastně o své rovnátka pečujete jako o dobrého přítele – s láskou a trpělivostí. Já si to zjednodušuji tak, že mám v koupelně připravenou malou sadu na čištění, která je vždy po ruce, a pak to jde skoro samo.

Čištění rovnátek mimo domov

No řekněte mi, co děláte, když se ocitnete venku v restauraci, na oběde u kolegů, nebo třeba na výletě? Však víte, že my, dámy, si nosíme půlku domácího vybavení ve svých kabelech, tak proč do toho nezařadit i malou sestavu na čištění Invisalign, že? Ne, nemusíte sebou táhnout celou koupelnu, stačí malá cestovní sada. Já mám ve své tašce vždy připravené vlhčené ubrousky na čištění rovnátek, malou láhev ústní vody a případně i mezizubní kartáček. Na cestách pak pokaždé po jídle uniknu do dámské a svědomitě si očistím "neviditelného pomocníka". A když jsem na tomto činnostem přistihla Karel, tak se jen usmál, protože ví, že pro ten dokonalý úsměv to prostě dělám.

Očista rovnátek speciálními přípravky

Jistěže, každá šikovná žena si poradí i s tím, co má doma, ale někdy je dobré si přiznat, že speciálně určené přípravky pro čištění Invisalign rovnátek mají své nezastupitelné místo. Jsou na to čistící tablety, které jsou akorát na pár minutovou koupel pro vaše rovnátka. A můžu vám říct, že když jsem je poprvé použila, zdálo se mi, že moje rovnátka jsou ještě o něco průhlednější než obvykle. Je to pohodlné a efektivní řešení, když nemáte po ruce zrovna tu správnou zubní pastu nebo když si chcete být jisti, že vaše rovnátka jsou opravdu čistá do hloubky. Jen je dobré nepoužívat je úplně pokaždé, aby se rovnátka nepoškodila, a vždy se řídit návodem. A navíc, vypadá to tak vědecky, když se rovnátka ponoří do modrého roztoku čisticí tablety – jako malý domácí experiment!

Co dělat a nedělat

Jak už to v životě bývá, věci se neobejdou bez seznamu dobrých a špatných praktik, které je třeba dodržovat. S rovnátky Invisalign to není jiné. Patří sem například vyhýbání se příliš horké vodě, která může rovnátka deformovat a ztratí se jejich „invisi“ charakter. Nebo také používání správné techniky při čištění zubním kartáčkem. Pamatujte, hrozná není jen myšlenka poničených rovnátek, ale taky to, že mohou ztratit svou průhlednost, což je asi to poslední, co bychom chtěly. Taktéž nepoužívejte abrazivní pasty, které mohou rovnátka poškrábat a znovu, znehodnotit jejich estetiku.

Přírodní metody údržby

A co takhle staré dobré domácí metody? Samozřejmě že i v dobrodružství s Invisalign můžete použít přírodní materiály. Jemná soda bikarbona rozpuštěná ve vodě může být dobrým pomocníkem při čištění nejrůznějších skvrn. Stačí nechat rovnátka chvíli namočená a poté je opláchnout. A nezapomeňte na jedličkovou vodu, která údajně může pomoci rovnítkům získat zpět jejich lesk. Já osobně jsem tuto metodu zkoušela a mohu potvrdit, že trochu pomáhá. Však kdo by nechtěl vyzkoušet něco, co zavání jehleňmi a lesním vzduchem, že?

Investice do speciálních pomůcek

Věřte mi, že investice do nějaké té speciálky nebyla úplně nepříjemná. Kovový kartáček na čištění rovnátek mi pomáhá dosáhnout do těch nejzapadlejších koutů, což je nevyhnutelné, pokud chceme udržet rovnátka Invisalign ve skvělé kondici. Pak jsou tu nástroje jako sonický čistič, který rovnátka nejen vyčistí, ale ještě i dezinfikuje. Když jsem jej poprvé použila, byla to hotová revoluce – žádné drhnutí, jen pěkně v klidu jsem si je tam ponořila, zapnula přístroj a voilà, rovnátka čistá jako z reklamy. Pro někoho možná přijde jako zbytečně drahá hračka, ale já jsem z něj nadšená.

Výběr správné zubní pasty

Nenechte se zmást tím, že to rovnátka nejsou vaše přirozené zuby – zubní pasta hraje roli i u nich. Samozřejmě je třeba vybrat tu správnou, která není příliš abrazivní, ale zase má tu schopnost vše pořádně vyčistit. Léta praxe (a několik rozhořčených zubů) mě naučila, že až na výjimky je lepší sáhnout po pastách bez bělicích látek a s co nejnižší abrazivitou. Protože jak jsme si řekli – poškrábané rovnátka nejsou zrovna tím, čím chceme zářit, že ano?

Čištění mezizubních prostor

A samozřejmě bych to tu nemohla uzavřít bez zmínky o tom, jak je důležité nezapomínat na mezizubní prostory. Protože ať si čistíte rovnátka jakkoli usilovně, pokud zapomínáte na mezizubí, je to jako byste si umyli auto, ale nechali na něm zaschnout bahno - prostě to není ono. Takže i při nošení Invisalign je nezbytné používat mezizubní kartáčky nebo dentální nitě. Já jsem byla na tomto poli poměrně lenivá, ale moje zubařka mi dala takový výprask (samozřejmě pouze slovní), že od té doby neexistuje den, kdy bych si na to zapomněla. A Karel? Ten se už taky stihl přidat k mé mezizubní party a oba se snažíme, abychom měli nejen krásně rovné, ale i zdravé zuby bez zbytečných komplikací.

Co vy a vaše Invisalign? Máte nějaké osvědčené tipy a triky, jak udržet čistotu a průhlednost? Podělte se se mnou o vaše zkušenosti, ráda přidám něco nového do svého rovnátkového repertoáru. A vždyť víte, čím víc hlav, tím víc úsměvů. Tak ať nám ty Invisalign sluší!

Klára Suchánková

Klára Suchánková

Autor

Jsem stomatoložka s více než 15 lety praxe. Ve své práci se zaměřuji na prevenci a včasnou léčbu onemocnění dutiny ústní. Ráda píšu odborné články o péči o zuby, abych rozšířila povědomí o důležitosti ústní hygieny. Mimo svou odbornou praxi mám také vášeň pro cestování a fotografování.

Související články

Napsat komentář