Krok za krokem: Jak se přizpůsobit životu s fixními rovnátky

Objevení světa fixních rovnátek

Ahoj, jmenuji se Radim a dnes bych rád šel s vámi krok za krokem na nelehkou cestu přizpůsobení se životu s fixními rovnátky. Každý, kdo si takový úsměv "nasadil", types umí představit, jaký to je zážitek. Je to, jako když se ráno probudíte a zjistíte, že máte na hlavě paruku ze zelených pier. Ono to sice vypadá docela zajímavě, ale také to může být trochu nepohodlné. Ale běda tomu, kdo si dovolí vzdát se - to v žádném případě! Tedy pokud chcete skvělý úsměv, samozřejmě.

První týden s fixními rovnátky

Můj vlastní příběh s rovnátky začíná dosti bizardně. Jeden den, úplně z ničeho nic, jsem se rozhodl pro rovnátka. Když jsem po instalaci opouštěl zubní ordinaci, byl jsem čerstvě vybavený tím, co by se dalo nazvat "kovovou záclonou". A to nejhorší? Musel jsem jít rovnou na rodinnou oslavu. Nejenže jsem se cítil divně, ale také jsem nedokázal pořádně jíst. Polévka mi vytékala z úst, chléb jsem si musel krájet na miniaturní kousky a i tak mi to trvalo věčnost, než jsem dojedl. To je ten první týden - boj zub za zub a vydržet.

Péče o fixní rovnátka

Péče o fixní rovnátka může být samo o sobě dobrodružství. Ze začátku máte pocit, že byste si uklízení mohl rovnou přijmout jako plný úvazek. Ale nebojte se, zvládnete to. Po čase se to stane druhou přirozeností a možná i trochu terapií. Každé ráno a večer čištění rovnátek, mezizubní kartáčky, voda... A samozřejmě nezapomeňte na pravidelné návštěvy u zubaře. To je naše "fiFka" pro udržení krásného úsměvu.

Jak se vyrovnat s bolestí

S rovnátky může být spojena i určitá míra nepohodlí nebo bolesti. Ale pokud budu upřímný, není to nic tak strašného. Je to, jako kdyby vás někdo pořád stále jemně štípal za tvář. Štípal vás pořád tak, že to stále cítíte, ale ne tak, že by to bylo neúnosné. Aspirin, paracetamol, nebo jen kus ledu z mrazničky - to jsou naši spojenci, kteří nám mohou pomoci zvládnout tento "prekérní" stav.

Co se vejde a co už ne

No a pak je tu dieta. Ne to, že byste museli shodit pár kil. Spíše je to seznam potravin, které byste měli omezit, nebo úplně vyřadit ze svého jídelníčku. Tvrdé jablko? Zapomeňte! Arašídy? Sbohem! Jakékoliv křupavé potraviny se mohou stát nepřítelem vašich kovových spojenců v ústech. Ale na druhou stranu, kdo z vás by si nepřál důvod ke konzumaci více smoothie a krémových polévek?

Výzvy v komunikaci

Výslovnost může být pro někoho velkou výzvou. Ať už jste na pódiu, jako já, když jsem měl prezentovat nový projekt naší firmy, nebo jen máváte na děti, když je vyzvedáváte ze školy. Ale nebojte! Časem si na novou "normálnost" zvyknete a stane se pro vás stejnou, jako byla před tím, než jste měli rovnátka.

Zastavení času - spatřit "nový" já

Jednoho dne, když už je to za vámi - když vás to přestane tížit, ucítíte ten pocit. Pocit svobody a radosti. Jakoby jste viděli svůj odraz v zrcadle poprvé. Ten okamžik, když spatříte svůj "nový" úsměv, je k nezaplacení. A to je to, co všechnu tu námahu a všechny ty malé nepohodlí stojí za to.

Life hacky pro život s rovnátky

A na závěr vám dám pár rad a triků, které jsem se naučil během mé cesty s rovnátky. Například, vždy nosíte s sebou zubní kartáček a pastu. Nevíte nikdy, kdy budete potřebovat rychle vyčistit zuby. Nebo také můžete mít malé zrcátko, abyste mohli rychle zkontrolovat, zda vám ve zvýrazněném smíchu něco nezůstalo. A samozřejmě ten největší trik ze všech - vždy si představte, jak skvělý budete vypadat, až budou ta rovnátka pryč!

Inspirace z reálného života

A na závěr chci sdílet jeden malý příběh z mého života. Je to příběh o tom, jak jsem jednou přišel pro svého syna Václava do školy. Ten den jsem měl nově nasazená rovnátka a byl jsem trochu nervózní, jak to Václav přijme. Ale když mě uviděl, jeho reakce byla neocenitelná: "Tati, to vypadáš jako superhrdina s kovovými zuby!" A to mi dodalo odvahu a sílu jít s tím dál. Protože kdo by nechtěl být pro svého syna superhrdina, že?

Takže pro všechny, kdo právě prochází tímto procesem, nebo se na něj chystají - buďte stateční a pamatujte, že za tím vším je krásný úsměv a nová jistota. A možná i pocit být superhrdina. Takže držte zuby - ať už jsou kryté rovnátky, nebo ne!

Radim Novotný

Radim Novotný

Autor

Jsem renomovaný stomatolog s více než 10 lety zkušeností v oboru. Pracuji v Brně, kde se věnuji především preventivní péči a ortodoncii. Mé profesní vášení zcela souzní s mou soukromou zálibou, kterou je psaní o pečování o zuby. Rád sdílím své znalosti a tipy s veřejností, abych pomohl lidem udržovat jejich úsměv krásný a zdravý. Věřím, že správná péče o zuby je základním kamenem celkového zdraví.

Související články

Napsat komentář