Jak se vyhnout problémům s fixními rovnátky

Výběr právě tu správnou ortodontickou kliniku

Věděli jste, že prvním krokem k tomu, jak se vyhnout problémům s fixními rovnátky, je výběr správného ortodontisty? No, je to tak! Je to právě ten rodinný klenotář našich úsměvů, kdo rozhoduje o tom, jak budou naše rovnátka vypadat, jak dlouho je budeme nosit a jak se budeme s nimi ošetřovat. A protože je pro nás důležité, aby nám rovnátka skutečně pomohla k pozitivnímu výsledku a aby nám přinesla co nejméně starostí, je velmi důležité, abychom se cítili u svého ortodontisty dobře.

Ještě než si vybereme svého ortodontu, je dobré se zamyslet nad několika věcmi. Důležitá je například odbornost a zkušenosti lékaře, ale i atmosféra v ordinaci, přístup personálu a také doba, kterou budeme muset na ošetření čekat. Každý z nás je jiný a každý má jiné požadavky. Ale jedno máme všichni společné - chceme, aby nám rovnátka nejen pomohla k hezčím zubům, ale aby nám také nenarušovala naši každodenní rutinu a nekomplikovala nám život.

Existuje špatný čas na nosení rovnátek?

Tušili jste, že existuje něco jako špatný čas na nosení rovnátek? To byste mně ale nepřáli, co? Ale bohužel musím říct, že ano, je to tak. Nosit rovnátka může být v některých obdobích našeho života obtížnější a může to přinést více problémů. Například v pubertě, kdy se naše tělo mění, se i náš skus může měnit a to může ovlivnit funkci rovnátek. Známým "špatným" obdobím je také těhotenství, kdy se v těle ženy dějí hormonální změny, které mohou ovlivnit stav dásní a tím i pohodlí při nošení rovnátek.

Nejdůležitější je ale to, že i když jsme se rozhodli pro rovnátka v nějakém "těžkém" období, nemusí to nutně znamenat, že budeme mít problémy. Správnou péčí a pravidelnými návštěvami u ortodonty se dají téměř všechny komplikace vyřešit. A pokud máme strach, že bychom si nezvládli péči o rovnátka sama zvládnout, můžeme si vždycky vybrat rovnátka, která se ošetřují v ordinaci. Taková rovnátka jsou sice trošku dražší, ale za to nám ušetří hodně starostí!

Cesta k pohodlným a efektivním rovnátkům

Další způsob, jak se vyhnout problémům při nošení fixních rovnátek, je správná péče o ně. To v podstatě znamená pravidelné čištění a dodržování pokynů při jejich používání. Pokud si myslíte, že se to zdá být příliš jednoduché, věřte mi, že to tak je! Já sama nosila rovnátka a musím říct, že s nějakými velkými komplikacemi jsem se nesetkala. Většinou jsem jen musela doplňovat hotovo včas a vyhnout se jídlům, která by mohla rovnátka poškodit.

Jedna z mých oblíbených částí péče o rovnátka bylo pravidelné měnění barviček na rovnátkách. Můžete si vybrat barvu, která vám nejvíce vyhovuje a která odpovídá vaší náladě. Takže pokud si chcete trošku zlepšit den, vyberte si nějakou veselou barvu a věřte mi, že vám to udělá radost. A pokud máte pocit, že jste na konci svých sil, vyberte si nějakou utišující barvu a polevte si od stresu. Mluví se o tom, že barvy mohou ovlivnit naši náladu a já tomu věřím. Možná to bude fungovat i na vás!

Život s rovnátky nemusí být omezený

Často se mi lidé přiznávají, že mají strach z nošení rovnátek, protože se obávají, že jim to omezí život. Ale já jim vždycky říkám: "Nebojte se, život s rovnátkami se dá užívat plnými doušky!" Jistě, nebudete moci jíst všechno, na co máte chuť, a budete muset trávit trochu více času údržbou rovnátek, ale věřte mi, že to stojí za to.

Nejenže fixní rovnátka pomohou napravit vaše zuby a poskytnou vám krásný úsměv, ale také vám dodají sebevědomí. A když máte sebevědomí, můžete dělat v podstatě cokoli. A to je přece úžasné, ne? Vůbec mi nevadilo, že jsem musela dodržovat některá pravidla a omezit se v jídle, protože jsem věděla, že je to jen dočasné a že to výsledek stojí. A mohu vám říci, že když jsem si po vyjmutí rovnátek poprvé prohlédla zuby, byla jsem naprosto nadšená. A to je pocit, který si nikdo nemůže vzít.

Jak se s rovnátky dobře vyspat

Posledním tipem, jak se vyhnout problémům s fixními rovnátky, je najít způsob, jak se s nimi dobře vyspat. Ano, slyšíte dobře! Někteří lidé mohou mít problémy s tím, jak se s rovnátky v noci cítí pohodlně. Ale nebojte se, já mám pro vás pár rad.

Nejdůležitější je, že před spaním musíte rovnátka dobře vyčistit. Pokud v rovnátkách zůstane jídlo nebo bakterie, může to způsobit nepohodlí nebo bolest. Také se doporučuje nosit v noci chránič zubů. Chránič zubů vám pomůže zamezit tomu, abyste si v noci zuby stiskla nebo skřípala a tím pádem poškodila rovnátka. A pokud se přesto cítíte nepohodlně, můžete zkusit polštářek pro břišní spáče. Tyto polštářky jsou navrženy tak, aby podporovaly správnou polohu krku a páteře, a tím pádem i pohodlí při spánku s rovnátky.

Na závěr bych chtěla říct, že ano, nošení rovnátek může být někdy náročné, ale věřte mi, že stojí za to. A pokud dodržíte tyto tipy, bude pro vás nošení rovnátek snazší a příjemnější. Takže nebojte, vezměte si srdcem a skočte do toho. Vaši sny o dokonalém úsměvu se mohou stát skutečností!

Klára Suchánková

Klára Suchánková

Autor

Jsem stomatoložka s více než 15 lety praxe. Ve své práci se zaměřuji na prevenci a včasnou léčbu onemocnění dutiny ústní. Ráda píšu odborné články o péči o zuby, abych rozšířila povědomí o důležitosti ústní hygieny. Mimo svou odbornou praxi mám také vášeň pro cestování a fotografování.

Související články

Napsat komentář