Jak často by se mělo chodit na dentální hygienu?

Úvod do světa dentální hygieny

Je obecně známo, že údržba zubů patří mezi základní pilíře našeho zdraví. Ale kdo z nás si uvědomuje, jak často bychom měli navštívit dentálního hygienika? Pokud si myslíte, že je to jen jednou za rok, mohu vás ujistit, že se pletete. Překvapilo vás to? Me také, když mi to poprvé řekl můj dentální hygienik.

Pravidelná návštěva = zdravé ústa a zuby

Nejdůležitějším faktorem údržby zdravých zubů je pravidelná návštěva dentální hygieny. To je princip, na kterém stojí celý zdravotní systém. Experti na zuby, od zubních lékařů po dentální hygieniky, doporučují návštěvu jednou za půl roku, což může záviset na vaší individuální situaci. Někteří lidé jsou náchylnější ke kazům a paradentóze než ostatní, a proto by měli navštívit dentálního hygienika častěji, možná každé tři měsíce.

Klíč k dlouhověkosti zubů

Vy si možná myslíte, že jste na tom dobře, když čistíte zuby každý den, používáte zubní nit a ústní vodu, ale pravda je taková, že dentální hygiena je tak trochu více než jen čištění zubů. Je to opravdu celková péče o ústa, která zahrnují prevenci, diagnostiku a léčení onemocnění ústní dutiny. Takže pokud chcete udržet své zuby v co nejlepším stavu co nejdelší dobu, usekněte to s línou péčí a naplánujte si pravidelné návštěvy u dentálního hygienika.

Převence je lepší než léčba

Velmi dobře vím, že návštěva u dentálního hygienika nemusí být právě nejpříjemnější čas, který byste chtěli strávit. Ale odpovězte si na otázku: Co je horší? Robustní zubní výplň a strach z návštěvy zubního lékaře nebo pohodové sezení na pohovce u dentální hygieniky, která vám vyčistí zuby a podá podrobné rady, jak se o ně starat, abyste zabránili dalším problémům? Rád bych vás povzbudil, aby jste volili variantu číslo dvě.

Vaše genetika vám neukáže cestu

Možná jste slyšeli o genetických predispozicích ke kazům nebo paradentózě. Ano, geny hrají roli, ale i když vás genetika neobdarovala pevnými a zdravými zuby, je stále na vás, abyste se o ně řádně starali. Je to trochu jako s výškou - i když nejste přirozeně vysokí, stále můžete dosáhnout dobré výšky, pokud se o sebe staráte a živíte se správně. Stejně tak, když máte genetické predispozice ke kazům, můžete je stále překonat se správnou ústní hygienou a pravidelnými návštěvami u dentálního hygienika.

Tipy a triky pro lepší péči

Dobrou zprávou je, že existuje několik strategií, které vám mohou pomoci udržet si zuby v co nejlepším stavu. První je samozřejmě pravidelné čištění zubů, ideálně dvakrát denně. Druhým tipem je použití zubní niti, která je vysoce účinná v boji proti plaku a zubnímu kazu. Dalším doporučením je vyhnout se cukrovým nápojům a alkoholu, které mohou způsobit poškození skloviny a v důsledku toho zubní kaz.

Závěrečné myšlenky

Nevím, jak vy, ale já osobně se snažím dělat vše pro své zdraví a to zahrnuje i péči o zuby. V dnešním světě, kde většina lidí trpí nějakým typem ústního onemocnění, je důležitější než kdy jindy se o své zuby dobře starat. A prvním krokem je pravidelná návštěva dentální hygieny. Tak proč neudělat ten první krok dnes a naplánovat si návštěvu u svého dentálního hygienika? Vaše zuby vám poděkují.

Radim Novotný

Radim Novotný

Autor

Jsem renomovaný stomatolog s více než 10 lety zkušeností v oboru. Pracuji v Brně, kde se věnuji především preventivní péči a ortodoncii. Mé profesní vášení zcela souzní s mou soukromou zálibou, kterou je psaní o pečování o zuby. Rád sdílím své znalosti a tipy s veřejností, abych pomohl lidem udržovat jejich úsměv krásný a zdravý. Věřím, že správná péče o zuby je základním kamenem celkového zdraví.

Související články

Napsat komentář