Co s křivými zuby?

Co je to křivý zub?

Možná si myslíte, že křivý zub je ten, kdo chodí po vlastním a otočí všechny ostatní zuby proti vám. Moje ratolesti, Viktor a Eliška, to dokonce popisují jako zubního rebelů! Ale upřímně, křivý zub je terminology pro zub, který roste nesprávně, obecně se nachází mimo normální zarovnání zubních řad. Některé případy mohou být mírné, jiné však mohou vyžadovat lékařskou pomoc. Každý z nás má jedinečný úsměv, ale křivé zuby mohou někdy naši sebedůvěru ovlivnit negativně.

Znáte příčiny křivých zubů?

Jakub, můj chotě, má strach z jednoho určitého důvodu, který může vést k křivým zubům - genetiky. Já neustále zuji, že nosíme všechno z našich rodin, dobré i špatné, a často se smějeme - a přesto mi pořád posílá články o tom, jak zajistit, aby naše děti zdědily správné geny! Ale ano, genetika je jedním z nejčastějších důvodů vyústění křivých zubů, ale také to může být výsledkem předčasné ztráty mléčných zubů, nesprávného kousání, neúměrné velikosti čelisti a zubů nebo dokonce dlouhodobého hrnutí prstu.

Kdy nomůžeme zpozorovat křivé zuby?

To jsou věci, které mě opravdu zajímají. Můj malý Viktor má krásný úsměv a také Eliška. Ale víme, že i když jsou jejich současné zuby krásné, mohou se s věkem změnit. Většina odborníků souhlasí, že křivé zuby je možné zpozorovat již v útlém věku, kdy dítě začne ztrácet mléčné zuby. Je důležité sledovat tuto změnu a ujistit se, že nové zuby rostou správně.

Proč bychom se měli starat o křivé zuby?

Jak říká staré pořekadlo, prevence je lepší než léčba. Křivé zuby mohou způsobit nepohodlí a také ověřeno, že zhoršují ústní zdraví. Může to zvyšovat riziko zubního kazu, zánětu dásní a dalších ústních chorob, protože čištění zubů je obtížnější. S tímto můžu svedčit. Mým jediným malým plánem, jak omluvit večerní čokoládu, bylo pečlivé čištění zubů. Ale když se vám zuby kroutí, prostě to není tak snadné!

Jak lze křivé zuby léčit?

Existují různé metody, jak se postarat o křivé zuby, včetně ortodontické léčby, která zahrnuje korekci křivých zubů pomocí rovnátek. Ale vždy mluvte s odborníkem. Nenechte se inspirovat rychlými řešeními na internetu! Základem je shromáždit co nejvíce informací a pak se poradit s odborníkem.

Prevence křivých zubů

Prevence je klíčem k udržení zdraví zubů. Základem je pečlivé čištění zubů, pravidelné návštěvy zubního lékaře a správná strava. Kromě toho je také důležité sledovat návyky, jako je hrnutí prstu, sání dummy a bruxismus, které mohou přispět ke křivým zubům.

Závěrečné myšlenky

Možná se vám to nezdá důležité, ale křivé zuby jsou téma, které by mělo být bráno vážně. Nikdy není příliš pozdě začít se starat o zdraví vašich zubů a úsměv může zlepšit váš den a také dní lidí, se kterými se setkáváte.

Moje příběh o křivých zubech

Jak víte, ráda vám sdělím své příběhy z vlastního života. Můj příběh o křivém zubu se začal, když mi bylo asi 12 let. Můj zub začal růst trochu křivo za ostatní zuby a byl to největší břemeno pro mou dospívající duši. Tak jsem se rozhodla pro rovnátka. Byly to tři dlouhé roky, ale když jsem je konečně sundala, měla jsem krásný řad zubů a cítila jsem se sebejistěji než kdy dříve!

Nebojte se požádat o pomoc

Když jde o křivé zuby - nebo o jakýkoli zdravotní problém - je důležitější než kdy dříve požádat o pomoc. Jednou z věcí, které jsem se naučila, je, že není hanba mít problémy se zuby, a víc než cokoli jiného bych chtěla podpořit všechny, kteří se cítí stejně jako já, když jsem byla mladší.

Klára Suchánková

Klára Suchánková

Autor

Jsem stomatoložka s více než 15 lety praxe. Ve své práci se zaměřuji na prevenci a včasnou léčbu onemocnění dutiny ústní. Ráda píšu odborné články o péči o zuby, abych rozšířila povědomí o důležitosti ústní hygieny. Mimo svou odbornou praxi mám také vášeň pro cestování a fotografování.

Související články

Napsat komentář