Černý zubní kámen: jak na něj?

Co to je ten černý zubní kámen?

Černý zubní kámen se může zdát jako nešťastný hororový film přímo z našich úst, ale opak je pravdou. Je to docela častý problém, se kterým se mnozí z nás setkávají. Martina, má lepší polovička, se ho kdysi také snažila zbavit a vím, jak to může být frustrující. Jen co si prohlédnete zuby v zrcadle a uvidíte ten černý nános, najednou se cítíte jako pirát s černými zuby. Ale je toho více než jen otázka vzhledu. Černý zubní kámen může být také signalizací, že něco s naší ústní hygienou není úplně v pořádku.

Kde se ten černý zubní kámen ber?

Víte, někdy s Tomem, naším psem Míšou, jdu na procházku a najednou si uvědomím, že se mu chytnul kus bahna na tlapku. Stejně tak to funguje s našimi zuby a černým zubním kamenem. Když jíme a pijeme, zůstávají na našich zubech malé částice jídla a nápojů. Ty se časem mění v plak, který se při neodstranění mění v zubní kámen. A pokud toho k tomu přidáme kávu, červené víno, tabák, či nějaké léky, může se ten zubní kámen pěkně zbarvit na černo.

Proč je černý zubní kámen problém

Černý zubní kámen sám o sobě není nijak nebezpečný, ale může představovat určité riziko. Je to trochu jako když Lída, naše kočka, vyleze na strom a pak se neumí dostat dolů. Samotné vylézání na výšku není problém, ale když se tam dlouho zdrží, může se dočkat nepříjemností. Stejně tak černý zubní kámen. Pokud jej necháte dlouho sedět na zubech, může povzbudit bakteriální růst, což může vést k zánětlivým onemocněním dásní, jako je gingivitida a periodontitida.

Účinné tipy, jak se zbavit černého zubního kamene

Představte si, že máte zub s černým kamenem jako ostrý vrchol ledovce. Nemůžete ho jednoduše odstranit zubní nití nebo kartáčkem. Potřebujete něco ostrého, pevného, a přesto jemného. Martina měla jednou na zubu tvrdohlavou skvrnku černého kamene a nakonec ji odstranil až zubař ultrazvukem. Ale pokud je vám cesta k zubaři moc nepohodlná, existují domácí způsoby, jak černému zubnímu kameni zabránit nebo se ho pokusit zbavit.

Preventivní kroky proti černému zubnímu kameni

Většinou je předcházení problému mnohem jednodušší než jeho řešení. Podobně jako když se snažíme předem naplánovat a zabránit tomu, aby se Míša a Lída dostali do konfliktu (volejte mě mírovým vyjednavačem mezi psy a kočkami, pokud chcete), můžeme věnovat trochu času každodenní péči o naše zuby, abychom zabránili tomu, aby se na nich usadil černý zubní kámen.

Profesionální péče o zuby

Na závěr bych rád zdůraznil, že existuje řada profesionálů, kteří nám mohou pomoci s naší ústní hygiene. Mnoho z nás má strach z návštěvy zubaře, ale věřte mi, je mnohem horší čelit komplikacím, které mohou vzniknout zanedbáním naší ústní hygieny. Martina mi jednou řekla, že raději vstane o hodinu dříve a projede si zuby nití, než aby musela jít na nepříjemné čištění zubů. A já s ní naprosto souhlasím.

Nesmíme zapomínat na pravidelnou ústní hygienu!

Dokonce i když se budete držet všech pravidel a doporučení, které jsem zmínil v tomto článku, je důležité si pamatovat, že nejdůležitější je pravidelná ústní hygiena. Myslím, že pro nás všechny je těžké někdy si na ni vzpomenout, zvláštně když jsem unavený a vše, co chci, je jít do postele. Ale tak jako se snažím každý večer vyvenčit Míšu, snažím se také neopomenout svou daily péči o zuby. Protože vím, že jakmile zanedbám tyto malé kroky, hrozí, že se na mých zubech začne tvořit černý zubní kámen.

Radim Novotný

Radim Novotný

Autor

Jsem renomovaný stomatolog s více než 10 lety zkušeností v oboru. Pracuji v Brně, kde se věnuji především preventivní péči a ortodoncii. Mé profesní vášení zcela souzní s mou soukromou zálibou, kterou je psaní o pečování o zuby. Rád sdílím své znalosti a tipy s veřejností, abych pomohl lidem udržovat jejich úsměv krásný a zdravý. Věřím, že správná péče o zuby je základním kamenem celkového zdraví.

Související články

Napsat komentář