Jaká je nejlepší zubní korunka?

Co je to vlastně zubní korunka?

Víte, jak kdysi, když jsem byl malý kluk a říkal, že se dívám na mou babičku sundávat před spaním své "umělé" zuby a nechápu, jak to, že ona nemá ty své? No, teď už vím. Jedná se o zubní korunky a mosty. Ale co to vlastně je?

Zubní korunka je v podstatě náhrada za původní zub, který z jakéhokoliv důvodu již nemohl zůstat beze změn. To může být kvůli stárnutí, úrazu, rozsáhlé zubní kaz - v podstatě cokoli, co by způsobilo, že zub již nemůže plnit svou funkci. A jelikož máme technologii a vědu, která nám to umožňuje, můžeme tyto problémy řešit trochu elegantněji než naši předkové - pomocí zubních korunek.

Jaké druhy zubních korunek existují?

Stejně jako u věcí namátkou, třeba u bot nebo aut, existuje i u zubních korunek spousta druhů, které se liší podle různých aspektů. Je dobré vědět, jaké možnosti máte, když přijde čas vybrat si tu pravou pro vás.

Metalové korunky, keramické korunky, porcelánové korunky s kovovým jádrem, zirkonové korunky... výběr je opravdu široký. Každá z nich má své výhody a nevýhody, záleží tedy na vás, co je pro vás důležité. Chtěli byste korunku, která vydrží co nejdelší dobu? Nebo se vám více líbí, když vypadá co nejpřirozeněji? Možná chcete něco mezi. Bez ohledu na to, jaké máte preference, existuje korunka, která je pro vás ta pravá.

Co očekávat od procesu vkládání zubní korunky?

Představa návštěvy zubaře nás může často děsit. Ale věřte mi, že dnešní stomatologie se už opravdu hodně posunula. A pokud máte jít na nasazení zubní korunky, není třeba se bát.

Proces je jednoduchý a relativně rychlý. Většinou si to vyžádá dvě až tři návštěvy zubaře. Během první návštěvy zubař připraví váš zub - odstraní všechny poškozené části a udělá prostor pro korunku. Bude vám udělán otisk, podle kterého se v laboratoři vyrobí vaše nová zubní korunka. Při druhé návštěvě vám zubní korunka bude jednoduše nacvaknuta. A představte si, pokud se někde vyskytnou komplikace a budete potřebovat další návštěvu, tak teď už máte příležitost navštívit svého oblíbeného zubaře jednou navíc.

Jak vybrat tu pravou zubní korunku?

Ok, takže víme, co je zubní korunka a jaký proces jejího nasazení můžeme čekat. Ale jak si vybrat tu pravou pro sebe?

Je to kombinace mnoha faktorů. Předně, je důležité vědět, co chceme. Například, pokud nám nejlépe vyhovuje korunka, která vydrží co nejdéle, měli bychom se rozhodnout pro kovovou korunku. Pokud hledáme něco, co vypadá co možná nejpřirozeněji, měli bychom zvážit celokeramickou korunku nebo zirkonovou korunku.

Nejlepší zubní korunka podle mě

Pokud jde o mě, nejlepší zubní korunka je ta, která splňuje vaše potřeby a očekávání. V mém případě to byla keramická korunka. Je skvělou volbou pro ty, kteří hledají dobrý kompromis mezi odolností a estetikou.

Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl pro keramickou korunku, bylo, že se mi líbilo, jak přirozeně vypadá. Představte si, že jste na večírku a usmíváte se na fotografii a nikdo ani nepozná, že máte zubní korunku. To je přesně to, co jsem chtěl.

Péče o zubní korunku

Když už máte tu svou dokonalou zubní korunku, je důležité se o ni správně starat. Stejně jako u vlastních zubů, i zubní korunky potřebují pravidelnou péči.

Pamatuji na příběh, kdy jsem se cítil jako šampion, když jsem si poprvé vyčistil zuby s novou korunkou. Může se to zdát jako maličkost, ale věřte, že to pro mě znamenalo hodně.

Závěrem

Snáď jsem vám osvětlil, co to taková zubní korunka je a jakým způsobem může pomoci při péči o naše zuby. Každý z nás je jedinečný a tak i naše zuby vyžadují různá řešení. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv korunku, důležité je, že se cítíte se svým výběrem dobře. A hlavně, nezapomeňte se na své korunky smát, smích je přece ten nejlepší lék.

Radim Novotný

Radim Novotný

Autor

Jsem renomovaný stomatolog s více než 10 lety zkušeností v oboru. Pracuji v Brně, kde se věnuji především preventivní péči a ortodoncii. Mé profesní vášení zcela souzní s mou soukromou zálibou, kterou je psaní o pečování o zuby. Rád sdílím své znalosti a tipy s veřejností, abych pomohl lidem udržovat jejich úsměv krásný a zdravý. Věřím, že správná péče o zuby je základním kamenem celkového zdraví.

Související články

Napsat komentář