Zubní kámen u dětí: Jaký vliv má na jejich zdraví?

Jak vzniká zubní kámen a jak mu předejít?

Jak matka a jako blogerka, jsem narazila na spoustu otázek, které se týkají zdraví dětských zoubků. Dnes bych chtěla přijít s jedním tématem, které se často objevuje, a sice zubní kámen. Ale co je to vlastně zubní kámen? Tenhle malý nepřítel našich zoubků vzniká z neodstraněného dentálního plaku, který se tvrdí v důsledku metabolismu bakterií. Když si nečistíme zuby pravidelně a správně, bakterie mají příležitost tvořit zubní plak a ten se pak mění na zubní kámen. Zrovna před nedávnem jsem musela s mojí Eliškou k zubaři právě kvůli zubnímu kameni a dala jsem si za cíl zabránit tomu, aby se to stalo znovu.

Jak zubní kámen ovlivňuje zdraví dětí?

Jak jsem již zmínila, zubní kámen vzniká z neodstraněného plaku. A pokud se neodstraní, může vést k řadě problémů. Mezi ty patří zánět dásní (gingivitis), který může pokročit až do parodontitidy - onemocnění, které může vést až k ztrátě zubů. Zároveň bakterie, které se na zubním kameni rozmnožují, mohou skrze dásně proniknout do krevního řečiště a ovlivnit tak i další orgány. Péče o zuby je proto nesmírně důležitá. Vždyť nikdo z nás nechce, aby se naše děti potýkaly s těmito problémy, že?

Vedení dětí ke správné péči o zuby

Učení dětí správné hygieně je jedním z nejdůležitějších kroků, které můžeme udělat pro zdraví jejich zubů. Naučit děti správně čistit zuby není vždy snadné. Víme, že vydržet si čistit zuby celé dvě minuty může být pro malé děti opravdu oříšek. Sama jsem se s tím potýkala u Elišky. Ale pak jsem přišla na skvělý nápad. Při čištění zubů jsme začaly poslouchat písničku, která trvá přesně dvě minuty. Eliška si zpívala a tancovala a dvě minuty uběhly jako voda!

Použití pomůcek pro snazší odstranění zubního kamene

Kromě správné techniky čištění zubů a pravidelných návštěv zubaře existují i další pomůcky, které mohou pomoci v boji proti zubnímu kameni. Jednou z nich je například zubní nit, která dokáže odstranit plak i na těch nejtěžších místejch. Vím, že někteří z vás teď možná očividně točí oči, protože vám přijde, že je zubní nit příliš složitý pomocník. Ale věřte mi, zapojení zubní niti do rutiny čištění zubů může udělat opravdu zázraky. S Eliškou jsme zubní nit začaly používat poměrně nedávno a už nyní vidím velký rozdíl.

Jak můžete jako rodiče předcházet výskytu zubního kamene u dětí?

Děti jsou velmi náchylné k následování chování svých rodičů. Takže jeden z nejsilnějších kroků, které můžete udělat pro zdraví zubů vašich dětí, je jednoduše vést příkladem. Pokud vidí, že se staráte o své zuby a že je to důležité, je mnohem pravděpodobnější, že budou chtít dělat to samé. Nebojte se také s dětmi mluvit o důležitosti péče o zuby a o tom, jaký dopad může mít zubní kámen na jejich zdraví.

Zubní kámen u dětí může představovat velký problém, ale nyní již víte, jak mu efektivně předejít. A pokud budete mít jakékoliv další otázky, nebojte se mě kontaktovat. Já a můj pes Oskar vám budeme rádi k dispozici!

Monika Maříková

Monika Maříková

Autor

Jsem stomatoložka se zaměřením na preventivní péči a péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Přerově, kde se soustředím na poskytování vynikající stomatologické péče pro naše pacienty. V mém volném čase ráda píšu blogové příspěvky o účinných strategiích péče o zuby, které mohou pomoci lidem zlepšit svou ústní hygienu.

Související články

Napsat komentář