Na co mám nárok u VZP?

Na co mám nárok u VZP?

Základní pojištění a jeho výhody

Ano, jsme tu, kde to všechno začíná - na základním pojištění. Když se poprvé přihlásíte do VZP, tohle je to, co dostanete. Ale co to přesně obnáší? No, ráda bych vám řekla, že je to jako vstupenka do zázračné světa zdravotní péče, ale pravděpodobně se cítíte spíše jako na horské dráze, že? Znáte ten pocit, kdy se sotva držíte při vědomí a modlíte se, aby to bylo rychle za vámi? No, tak nějak se to cítí být u VZP. Ale nemějte strach, je tu několik výhod.

Opravdu! Například, máte nárok na základní péči, a to jak preventivní, tak i léčebnou. Takže pokud se cítíte pod psa a vaše tělo vás v poslední době moc neposlouchá, máte právo odbornou pomoc. Nejlepší na tom je, že VZP má sítě lékařů a zdravotnických zařízení, takže máte na výběr. Vedlejší efekt? Seznam lékařů je tak dlouhý, že se cítíte jako v obchodě s jízdenkami, když se snažíte rozhodnout, který lékař je pro vás ten pravý.

Specializovaná zdravotní péče

Přejděme k dalšímu bodu - specializované zdravotní péči. Myslíte si, že základní péče je úžasná? Počkejte, až uslyšíte o tomto! Specializovaná péče vám dává přístup k úžasným službám, jako jsou například návštěvy u specialistů. Takže pokud se cítíte, jako by vám rostly uši na zádech, je čas navštívit specialistu na uši, nos a hrdlo!

Ale nejen to, máte také nárok na hospitalizaci, rehabilitaci a další služby, které vám pomohou dostat se zpět do formy. A nebojte se, pokud se obáváte, že budete muset strávit několik týdnů v nemocniční posteli - místo toho se můžete těšit na domácí zdravotní péči, která za vámi přijde do vašeho domova.

Přídavné zdravotní služby

Pokud jste někdy měli pocit, že základní a specializovaná péče prostě nestačí, pak jste na tom správném místě. Přídavné zdravotní služby jsou tak trochu jako zmrzlinový dům na vrcholu dortu. Přemýšlíte o návštěvě zubního lékaře? Máte nárok na něj! Potřebujete brýle, protože vidíte dvojnásobně? Nemáte se čeho bát, VZP vám pokryje i to!

Ale to není všechno. Máte nárok i na další služby, které vám pomůžou žít co nejkvalitnější život, například fyzioterapii, logopedii nebo rehabilitační péči. A pokud byste náhodou potřebovali doslova nosit na rukou, nebojte se, protože VZP vám poskytne také ortopedické pomůcky.

Péče o duševní zdraví

Na zdraví se nesmí zapomínat ani na duševní zdraví. A co je lepší, než se smát s přáteli nebo si hrát s mým králíkem Toby? Ale někdy ani to nestačí a je potřeba odborníků na duševní zdraví. A hádejte co? Ano, máte nárok i na ně!

Takže pokud se cítíte smutní, vyčerpaní, nebo jen chcete mluvit o všem, co vás trápí, VZP vám poskytne přístup k psychiatrům, psychologům a dalším odborníkům na duševní zdraví. Takže neváhejte a vyhledejte pomoc, kdykoliv ji budete potřebovat. A pamatujte, že je v pořádku mít občas špatný den.

Společně jsme se probrali tím, na co máme nárok u VZP. A i když to může být občas jako horská dráha, je tu mnoho výhod a služeb, které nám mohou pomoci žít zdravý a šťastný život. Takže ať už potřebujete návštěvu u lékaře, potřebujete se podívat na dno sklenice nebo se prostě cítíte pod psa, nezapomeňte, že máte nárok na pomoc. Pro sebe, pro své zdraví a pro svůj život. Šťastný a zdravý život. Protože na konci dne, to je to, co má opravdu význam.

Monika Maříková

Monika Maříková

Autor

Jsem stomatoložka se zaměřením na preventivní péči a péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Přerově, kde se soustředím na poskytování vynikající stomatologické péče pro naše pacienty. V mém volném čase ráda píšu blogové příspěvky o účinných strategiích péče o zuby, které mohou pomoci lidem zlepšit svou ústní hygienu.

Související články

Napsat komentář