Jak zubní plak ovlivňuje vaši ústní hygienu?

Co je to zubní plak a jak ho může ovlivnit vaše ústní hygienu?

Měli bychom začít tím, že definujeme, co zubní plak vlastně je. Mnozí z vás ho znáte jako nepříjemný pocit, který cítíte na zubech po dlouhém dni nebo ráno, když se probudíte. Je to ten lepkavý film, který pokrývá zuby a dásně. Ale co to tak znamená pro naší ústní hygienu? Je to vážný problém, kterým bychom se měli zabývat, nebo je to jen další nepříjemnost v našem životě, kterou bychom měli ignorovat? Myslím, že najdete odpověď někde uprostřed.

Proč je zubní plak problematický?

Zubní plak má sklon se hromadit, pokud ho nedostatečně odstraňujeme. Představte si to jako snehovou kouli, která se kutálí z kopce. Začíná malý, ale časem roste a roste, dokud již není ignorovat. Bílé skvrny na zubech, zvětšené dásně a špatný dech jsou jen některé z příznaků, které váš zubní plak může způsobit. A to ještě ani nemluvím o dalších, vážnějších problémech jako ztráta kosti či zubů, pokud zanedbáváte péči o zuby.

Péče o zuby a jejich čištění

Nyní, jak se dostaneme k řešení? Tobě, jako mne, se to možná zdá být zbytečné, ale je důležité čistit zuby dvakrát denně a vždy po jídle. Už jsem to slyšela stokrát - slyšela bych to ještě tisíckrát! Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami (tvrdé štětiny mohou narušit dásně), alespoň na dvě minuty. A nezapomeňte také na pěkný oblouk pasty – nestojí za to šetřit!

Flossování: váš nový nejlepší přítel

Mluvíme o zubním plaku, takže se dostáváme na řadu k flossingu. Jinak řečeno, používání nití k odstranění jídla a plaku mezi zuby. Víte, co říkám, takové to malé kousky, které se namočí mezi zuby a jen se na vás usmívají, dokud je neodstraníte. No, musíme se je skutečně zbavit, a to co nejdříve! Flossování je skvělý způsob, jak to udělat. Ať už používáte nit, zubní nit nebo paličky na flossování, vždy mějte na paměti, že byste měli flossovat každý den aby se plaku nedostal šanci hromadit se.

Navštivte svého dentálního hygienika

Poslední, ale ne nejdůležitější bod, je pravidelná návšteva dentálního hygienika. Jasně, je s ním spojená určitá úroveň nepohodlí (a bohužel i strachu pro některé z nás), ale de facto, je to nezbytné pro zdravé ústní prostředí. Hygienik dokáže odstranit zubní plak i na těch nejtěžších místech, kam si prsty proste nedosáhnete. Nejenže vám provede důkladné čištění, ale také vám dá rady a tipy, jak se o své zuby postarat doma.

Všechny nástroje, které potřebujete k boji proti plaku

Pokud jde o nástroje, které potřebujete k boji proti zubnímu plaku, měli byste mít dobrou zubní pastu, kvalitní zubní kartáček, floss a ústní vodu. Všechny tyto předměty by měly být stále u ruky ve vaší koupelně. Takže si udělejte své rutinní čištění zubů součástí svého denního programu. Nemusíte to dělat před svými domácími mazlíčky, Maxem a Lunou, pokud nechcete, ale zase na druhou stranu, kdo ví? Možná se chytí vašeho dobrého příkladu a budou se také chtít pozlobit na své zubní plaky!

Malé závěrečné shrnutí

Suma sumárum, zubní plak je nepříjemný a může způsobovat všechny druhy dlouhodobých problémů s ústní hygienou, pokud mu dovolíme. Je důležité jej pravidelně odstraňovat správnými technikami a nástroji, jako jsou čištění zubů, flossing a ústní voda. A nezapomeňte na pravidelné návštěvy svého dentálního hygienika - oni jsou tím nejlepším přítelem, který vás bude chránit před zubním plakem! Můžeme se samozřejmě vždy spolehnout na domácí mazlíčky, jako je můj jezevčík Max a kočka Luna, pro podporu a povzbuzení, ale konečnou práci musíme udělat sami.

Klára Suchánková

Klára Suchánková

Autor

Jsem stomatoložka s více než 15 lety praxe. Ve své práci se zaměřuji na prevenci a včasnou léčbu onemocnění dutiny ústní. Ráda píšu odborné články o péči o zuby, abych rozšířila povědomí o důležitosti ústní hygieny. Mimo svou odbornou praxi mám také vášeň pro cestování a fotografování.

Související články

Napsat komentář