Jak zubní kámen u dětí ovlivňuje jejich úsměv?

Jak zubní kámen vzniká?

Mluvit o zubním kameni u dětí je jak mluvit o tajemství Atlantidy. Jakub (manžel a otec našich tří malých dračic) se vždy překvapeně zeptá: "Jak je možné, Kláro, že naše malé sladké holčičky mají zubní kámen?". Možná není tak dobře známo, že zubní kámen může postihnout i děti. Spíše než o Atlantidě bychom ale měli mluvit o skutečné biologické chemie, která se odehrává přímo v ústech našich dětí. To vše se začíná pokusem o vysvětlení, o čem je zubní kámen vůbec.

Zubní kámen je v podstatě mineralizovaný plak, který se hromadí na zubech. Plak je tenký, průhledný film bakterií, které žijí v naší ústní dutině. Když jsou tyto bakterie vystaveny cukru či škrobu z jídla, produkují kyseliny, které postupně ničí zubní sklovinu a vytvářejí prostor pro zubní kámen.

First Commercial Break: Proč máme pocit, že naše děti mají očištěné zuby, ale zubní kámen se objevuje?

Hádám, že každý z nás, rodičů, si klade tuto otázku. "Kláro, my peru jejich zoubky dvakrát denně, proč je to tam stále?", ptá se Jakub téměř každý týden. Nejedná se o to, že byste nedělali svou práci správně. Zubní kámen se může vytvářet i přes pravidelné čištění zubů. Ve skutečnosti to souvisí s tím, jak důkladně naše děti čistí své zuby, a také s jejich stravou a genetikou.

Moje nejmladší dcerka Tereza například strašně miluje čokoládu. No dobře, kdo by ji nemiloval, že? I když ji peru zuby skutečně pečlivě, zubní kámen se u ní objevuje častěji než u jejích sester. Je to kvůli množství cukru v české mléčné čokoládě, které si tak ráda přivlastňuje.

Vliv zubního kamene na úsměv dětí

Pokud máme na mysli úsměv v pravém slova smyslu, musíme uvést, že zubní kámen není přímo spojen s bohatým a šťastným úsměvem našich dětí. Ale jak Jakub často říká: "Úsměv není jen o tom, jak to vypadá, ale také o tom, jak se cítíme". A tady přináší zubní kámen do hry několik faktorů.

Představte si, že byste po ránu procitli a cítili na zubech ten drsný, nehezký pocit zubního kamene. Mohla by to být první věc, na kterou si vaše dítě ráno vzpomene? A jak by to ovlivnilo jeho rozhovor u snídaně, když se snažíte ho povzbudit k prvnímu úsměvu? Zubní kámen může vést k nepohodlí, zánětům dásní a dokonce k zubnímu kazu, pokud není včas zaregistrován a ošetřen.

Commercial Break: Jak předcházet vzniku zubního kamene u dětí a jeho odstranění?

Odhalili jsme tajemství Atlantidy! Ne, ne kvůli Jakubovi se příště nebudeme divit, když uvidí zubní kámen u našich dětí. Všichni víme, že klíčem je prevence a důkladné čištění zubů. Ale jak přesně to udělat? Každý den, dvakrát denně, stačí?

Jistě, ale je ještě několik dalších věcí, které můžeme udělat. Napolišme si naše metody péče o zuby jako takovou malou hvězdu. Nejoblíbenější pečující hvězda našich dětí je samozřejmě každodenní čištění zubů. Ale pro skutečný boj se zubním kamenem potřebujeme více hvězd v naší galaxii. Flossování, profesionální čištění a pravidelné návštěvy u zubaře patří mezi další hvězdy v naší galaxii.

Cesta za úsměvem bez zubního kamene

Lehce se to řekne, ale jak to ve skutečnosti docílit, že? Napadá mě příběh, který mi Jakub jednou vyprávěl. Jak byl malý a vždy se mu líbila myšlenka na vesmírnou cestou. Když ho jeho matka vzala k zubaři, on ho poprvé seznámil s konceptem flossování. A tak Jakub začal představovat, že je astronautem na misi v kosmu. Seskakoval mezi zuby, čímž zachránil svůj úsměv před škodlivými bakteriemi. Jistě, je to trochu kuriózní, ale zahrát si na hru s dětmi může být zábavný a efektivní způsob, jak je naučit péči o zuby!

I já se svými dětmi měla podobné zážitky. Ustavičné přesvědčování a nucené čištění zubů se stalo součástí našeho večerního rituálu. Ale jakmile jsme začali transformovat tento proces do zábavy a hry, najednou to pro děti bylo mnohem příjemnější.

Commercial Break: A jak je to u vás?

Jak zvládáte tuto výzvu? Aréna péče o ústní hygienu dětí je plná nástrah a neustále se měnících výzev. Jak reagujete na zubní kámen na scéně? Jak zvládáte úspěchy a neúspěchy? Jaké zbraně používáte proti zubnímu kameni a jak to celé ovlivňuje úsměv vašich dětí?

Já jsem tady především pro vás, abych vám ukázala, jakou roli hraje zubní kámen v našich životech a jak ho můžeme úspěšně bojovat. Ale jsem také tady, abych se dělila o své zkušenosti a rady, a zároveň se inspirovala tím, co pro vás funguje nejlépe. Nenechte se odradit zubním kamenem. Společně můžeme vytvarovat úsměv, který září tak jasně, jak jen naše hvězdy budou dovolovat!

Klára Suchánková

Klára Suchánková

Autor

Jsem stomatoložka s více než 15 lety praxe. Ve své práci se zaměřuji na prevenci a včasnou léčbu onemocnění dutiny ústní. Ráda píšu odborné články o péči o zuby, abych rozšířila povědomí o důležitosti ústní hygieny. Mimo svou odbornou praxi mám také vášeň pro cestování a fotografování.

Související články

Napsat komentář